Basında

Aksiyon Dergisi 2001

Hipnoz çok konuşuldu. Kimileri alternatif tıp olarak görürken bilim adamları hep ihtiyatla yaklaştı. Aslında kulağa hoş geliyordu. Bir kişiye yapmakta zorlandığı şeyleri yapmaya kolayca şartlandırabiliyor, sancısız doğum, ağrısız diş çekimi, kolayca iştahın kapatılması ve kilo verilebilmesi, bazı panik ve sosyal fobilerin tedavisi, sigara ve madde bağımlılığının önlenmesi ve psikojenik empotans (iktidarsızlık) gibi konularda faydalı olduğu söyleniyordu. “Acaba hipnoz gerçekten var mı yok mu? Yoksa insanları ayakta mı uyutuyorlar?” diye kimse tereddüt etmiyor?

Hülya Avşar kendi talk—show programında Amerika ve Avrupa ülkelerinin birçoğunda gösteri amaçlı yapılan hipnozu ithal usta bir hipnozcunun mahareti ile cümle aleme tanıttı. Böyle bir şey olamazdı! Olmamalıydı. Bir insanın kim olduğunu unutup telkinlerde kendisine biçilen rolü bu kadar inandırıcı oynaması hipnozun gücü hakkında bir kez daha kafaları karıştırdı. Üstelik görüşleri alınan bilim adamları bu gücü inkar etmiyor, sakıncalı olabileceğine dikkat çekiyorlardı.

Şu ana kadar hep dikkat çekilen şey; kimse hipnozdan zarar görmemişti. Üstelik şikayet edilmeden, bir zarar gerçekleşmeden tedbir alma geleneği olmayan ilgililerimiz bu kez kahramanca bir karar aldı ve Sağlık Bakanlığı bir genelge ile gösteri amaçlı olarak hipnoz yapılmasını yasakladı.

Hipnoz ve yasalar

Dünyanın bir çok ülkesinde hipnozun yeri yasayla belirlenmeye çalışılmış ve bunlardan en ciddi olanı İngiltere. İngiltere yasa içinde hipnozu tanımlayarak aykırı davranıldığının tespit edilmesinin kriterini polisin inisiyatifine bırakmış. Başta eğlence amacıyla kullanılmasını yasaklamış. Bu tanıma göre hipnoz kavramı, bir kişide o kişinin ruhsal fonksiyonunun telkin veya emirle artırılmasına yatkınlığı sağlayan, oluşturulmuş herhangi bir uyku formu ya da transı oluşturan veya oluşturması amacını güden herhangi bir eylemi kapsar, ancak kendi kendine oluşturulmuş bir eylem veya süreci kapsamaz. İsrail’de 1991’de bir yasa yürürlüğe girmiş. İtalya’da tıp mesleği içinde değerlendirilmiş ve eğlence amacıyla kullanılması yasaklanmış. Avusturya’da resmi yasalarla sınırları belirlenmiş. Danimarka’da 1945’te çıkan bir kararname ile hipnozun “spiritüelistik kullanımı yasaklanmış.

Hipnoz bir beyin yıkama aracı mı?

Geçici hafıza kaybından kişilik değişimine kadar hiçbir ilaç ve terbiye metotlarıyla gerçekleştirilemeyecek şey “irade”yi pas geçerek “bilinçaltına” nüfuz edebiliyor. Hipnozun farklı derinlikleri var ve herkes az çok etkilenebiliyor. Zaman kavramı değiştiriliyor. Beş duyu organı var olan şeyleri farklı algılamaya veya var olmayan şeyleri yönlendirildiği şekliyle gerçekmiş gibi algılamaya şartlandırılabiliyor. O zaman insanın aklına gerçeği “gerçek” yapan şeyler değişken mi diye bir soru geliyor? Hipnozla tanıştığı 1983 yılından beri eğitimlerinde hipnozu kullanan ve tecrübe ve teorilerini “Telkin ve Hipnozla Öğrenme” adıyla kitaplaştıran (Hayat Yayınları) kişisel gelişim uzmanı Adil Maviş’den öğreniyoruz:

Hipnozla yaşananlar ne kadar gerçek

“Hiçbir gerçek yoktur ki tam karşıtı da onun kadar gerçek olmasın. Bu açıdan bakıldığında herşey gerçektir. Gerçekler arasındaki fark insanların bakış açılarıdır.” Diyen Adil Maviş’e göre; bunu kendi tecrübelerimizle de teyit edebiliriz, mesela iğne vurulanlar arasında küçük bir araştırma yaptığınızda kimilerinin çok fazla acı çektiğini, kimilerinin de bunun hiç acı vermediğini söylediklerini görebilirsiniz. Şimdi hangisi doğru iğne vurulmak acı verir mi vermez mi? Aslında ortada yalan söyleyen yok, ikisi de doğru söylemektedir! Muhtemel acının her insanda aynı olması gerektiği halde insanların “farklı algılama” düzeylerinden dolayı tepkisi farklıdır. O zaman hipnoz gerçekleri değiştirmiyor belki sadece kişilerin o gerçekleri algılamaları üzerinde oynayan bir mekanizmayı harekete geçiriyor.

Sınavlara hipnozla hazırlanmak

Birçok insana uçuk gelse de insanların hipnozla sınava hazırlanabileceğini iddia eden adil Maviş, hipnozu bu yönüyle ele aldığımızda yüksek motivasyon, özgüven geliştirme, kaygıları kontrol edebilme, motive olabilme, konsantrasyonu geliştirme, disiplinli çalışma ve duygularınızı kontrol edebilme, hırs ve israr mekanizmasını harekete geçirebilmede hipnozun adeta bir kurtarıcı olduğunu söylüyor. Tek sorun bunun nasıl gerçekleştirileceği. Bu konuyla ilgili yeterli bilgi ve kaynak yok. Yazılmış kitaplar da tıbbi hipnozu veya parapsikolojik açıdan hipnozu ele alıyor. Yine Adil Maviş’in hazırladığı Sınavlara Hazırlanan Öğrencilere Hipnozla ve Telkinle Öğrenme kitabı önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Kitap hipnozun tarihçesini, uygulanabilirliğini ve bir öğrencinin ihtiyaç duyduğu çalışma sisteminde telkinlerden nasıl yararlanacağını işliyor.

Dersane ve okullarda hipnoz

Maviş, öğrencilerin en yaygın sorunları olan dikkatsizlik, aşırı heyecan, güvensizlik, zamanı kötü kullanma, planlı ve programlı çalışamama, isteksizlik, konsantrasyon bozukluğu gibi konularda haftada bir seans 45 dakika ayırarak toplu olarak 100—150 kişinin katılımıyla uygulanan telkin seansları ile %100’e yakın olumlu sonuçlar elde edildiğini söylüyor. Bu konuda İstanbul’da bazı dersanelerde uygulama yaptığını ve gelişmelerin anketlerle takip ediliğini, konuyu öğrenecek rehberlik uzmanları ve eğitimcilerin öğrenme verimliliklerini çok ciddi oranda artıracağını da savunan Maviş, “nitekim bilimsel anlamda dünyada eğitimde hipnoz ilk Macaristan’da Psikiyatrist Lazanow’un uygulamalarıyla tanınmış ve onun çalışmaları benimsenerek okullarda uygulanması devlet politikası haline getirilmiştir. Öğrenciler önce derin gevşemeyi, sonra beynin telkin alma yeteneğinin en yüksek dönemi olduğu beta ritminden alfa ritmine geçirmeyi ve yoğun konsantrasyon sağlayan etkili öğrenme pozisyonuna geçmeyi öğrenmişlerdir. Üstelik bunu belirli bir süre uygulayan sadece birkaç saniye harcayarak sağlayabilmektedir” diyor. Aynı yöntem yoğun stres altında çalışan öğrencilerin öğrenme verimliliklerini artırmak için ilgili rehber öğretmen veya branş öğretmenleri tarafından uygulanabiliryor ve öğrencilere kendi kendine telkin yöntemi öğretilebiliyor.

Hipnoz Mandrake’nin elinden alınmalı

Hipnoza merak her kesimden ve bu ilgi suiistimal edilmeye çok müsait. Türkiye’de bilimsel çevreler ilgisizliğini sürdürmekte üniversitede araştırmayı ve öğretimini amaçlayan çalışmalar yapılmamaktadır. Bir doktor veya pisikoloğun kullanabileceği bir yasa çıkarmak bile çözüm değil, bu meslek gruplarını yetkilendirip eğitmedikten sonra. Her alandaki sorunların çözümünde önemli bir araç olduğunu görmemezlikten gelmek bu aracı illüzyonistlerin aracı olmaktan kurtarmayacaktır. Halkın yeteri kadar bilinçlendirilememesi de bu konuda ciddi uğraşan profesyonellerin şarlatan olarak değerlendirilmesi de bilim çevrelerinin konuya olan ilgisini azaltacaktır.
http://www.aksiyon.com.tr/dosyalar/hipnozla-egitim_507377

Adil Maviş, Herkesi Hipnotize Edecek

Ünlü Psikolog ve Hipnotist Adil maviş, AKÜ Genç Liderler Topluluğu’nun öncülüğünde 4 Aralık çarşamba günü (yarın) Afyon Kocatepe üniversitesine gelecek.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Genç Liderler Topluluğu önemli bir etkinliğe daha imza atıyor. Geçen haftalarda Ünlü spiker hakan Urgancı’yı Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne getiren topluluk, şimdi de ünlü hipnotist ve psikolog Adil maviş’i Afyon’a getiriyor. 4 Aralık Çarşamba günü Afyon Kocatepe Üniversitesi Abdullah Kaptan Konferans Salonu’nda öğrencilerle bir araya gelecek Adil maviş, etkinlikte, hipnoz yöntemiyle kolay öğrenme ve hipnotik iletişim hakkında bilgi verecek. Aynı zamanda hipnoz gösterisi de yapacak Adil maviş, öğrencilere unutulmaz anlar yaşatacak. Saat 13.00’te Abdullah Kaptan Konferans Salonu’nda yapılacak etkinliğe Bemar da sponsor olarak destek veriyor.
http://www.medyaafyon.com/haber-adil_mavis_herkesi_hipnotize_edecek-5825.html

Ünlü hipnozcu Adil Maviş, kendisini dinlemeye gelen üniversite öğrencisi ve öğretim görevlilerinin hepsini uyuttu

Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) davetlisi olarak Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya gelen davranış ve ileşitim uzmanı ünlü hipnozcu Adil Maviş, kendisini dinlemeye gelen üniversite öğrencisi ve öğretim görevlilerinin hepsini uyuttu. Tayfur Sökmen yerleşkesinde düzenlenen ”Öğrenme Motivasyonu Telkin ve Hipnozla Öğrenme” konulu konferans sonrası salonda bulunan yaklaşık 250 öğrenci ve öğretim görevlisini hipnotize eden Maviş, uyuttuğu kimi üniversiteli öğrencileri ayağa kaldırıp gözler kapılı bir vaziyette gök yüzüne el sallattı kimi öğrencileri de yere diz çöktürdü. Sahneye aldığı bir grup öğrenciyi de uyutan Maviş’in hipnoz seansında ilginç görüntüler oluştu. Maviş’in hipnoz seansında onun şiirsel üslubu ve kadife ses tonuyla kendini farklı rüyalara kaptırıp horlamaya başlayanlar bile oldu. Adil Maviş uyguladığı müzik eşliğinde terapi yöntemiyle konukları kendinden geçirdi. Çeşitli telkin yöntemleri ve beden egzersizlerini de uygulamalı olarak gösteren Maviş şöyle konuştu;” İnsanın inanası gelmiyor. Olup bitecek şeylere. İnanmak istemiyor. Çoğunlukla da inanmayanlar hipnoz oluyor. Bunun nedeni şu. İnançsızlığın arkasında şu yatar. Ya böyle bir şey varsa. Olmasından korktuğu için inanmamayı tercih ediyor. Bu da hipnozu kolaylaştırıyor.” hipnozun faydalarının yanı sıra kötü amaçla da kullanılabileceğini de belirten Maviş, hipnozun hayatın her alanında karşımıza çıktığını hatırlattı. Bazen markete yapılan alışverişten sonra eve gelindiğinde vatandaşın aldığı ürüne hayret ettiğini bunu neden aldığına şaşardığını dile getiren Maviş, “Alışveriş sırasında bir hipnoz haline giriyoruz. Daha sonra ise kendimize geldiğimizde iş işten geçmiş oluyor. Bu durum uzun yol şoförlerinde de oluyor. Bazen ise sabah erken kalkacağımızı söyleriz kendimize. Saatimizi kurmuşuzdur ama biz saat çalmadan sabah kalkmış oluruz. Bu da bir hipnoz durumudur. Hayatımızın her alanında hipnoz mevcuttur.” diye konuştu. Hipnoz sayesinde ameliyatlara girerken cesaret kazanılacağını, öğrenimde büyük faydalar sağlayacağını da belirten Maviş, hipnoz sayesinde kişinin korkularından kurtulabileceğini de sözlerine ekledi.
http://www.haberler.com/unlu-hipnozcu-adil-mavis-kendisini-dinlemeye-gelen-haberi/

Psikolog Adil Maviş, Fırat Üniversitesi Öğrencileri İle Bir Araya Geldi…

Türkiye’nin ilk kişisel gelişim okulunun kurucuları arasında yer alan ve “Hızlı Okuma”, “Öğrenme Motivasyonu”, “Sınav Motivasyonu”, “Konsantrasyon”, “Bilinçaltı Telkin”, “İrade Eğitimi” konularında aldığı sıra dışı eğitimleri güncelleştirip bireylerin yararlanabileceği şekli ile eğitimler veren Adil Maviş, Fırat Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi.

TURKMSIC Fırat Yerel Kurulu tarafından düzenlenen “Sunum Günleri” adlı programa katılan Adil Maviş, salonu dolduran öğretim üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlara hipnoz yöntemini uyguladı.

Her insanın içinde taşıdığı bir potansiyel olduğunu ancak bu potansiyeli özel zamanlarda ortaya çıkarabildiğini hatırlatan Adil Maviş, “Hayatta yapmak istediklerimiz ile yapmak zorunda olduklarımız arasında yaşadığımız çelişki bize mutsuzluk olarak geri dönüyor. Bu mutsuzluk da kendini gerginlik, huzursuzluk, çeşitli ağrılar ve hastalıklar olarak gösteriyor” dedi.

Kişinin hayatını istediği şekle sokmasında hipnozun önemli faydasının bulunacağını dile getiren Maviş, salonda bulunan öğrenciler ve öğretim üyeleri ile birlikte küçük bir uygulama gerçekleştirdi.
https://yeni.firat.edu.tr/tr/content/psikolog-adil-mavi%C5%9F-f%C4%B1rat-%C3%BCniversitesi-%C3%B6%C4%9Frencileri-ile-bir-araya-geldi%E2%80%A6

Adil Maviş, ÇOMÜ’de “Telkin ve Hipnozla Öğrenme” Konulu Seminer Verdi

ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda yapılan programa çok sayıda öğrenci, öğretim elemanı ve Çanakkaleli katıldı. Konuşmacı Adil Maviş, telkin ve hipnoz konusunda katılımcılarla önemli bilgiler paylaşarak gönüllü kişilere terapi uygulamaları yaptı.

Adil Maviş, hipnoterapinin, psikoterapi, ameliyat, diş hekimliği, araştırma ve tıp gibi birçok alanda kullanıldığını belirterek kilo kontrolü, ağrı kontrolü ve sigaranın bırakılması gibi birçok sağlık durumunda da alternatif bir tedavi olarak kullanıldığını söyledi. Adil Maviş sözlerine şöyle devam etti:

“Ayrıca hipnoterapi baş ağrısı, yüz nöraljisi, arterit, yanıklar, kas-iskelet rahatsızlıkları, doğum ve daha birçok farklı ağrı türünün kontrolü için de kullanılır. Hipnoterapi, rahim alma ameliyatı, sezaryenle doğum, bazı kardiyovasküler prosedürler ve tiroit bezi alma ameliyatı gibi prosedürlerde özellikle anestezi ilaçlarına karşı alerjisi bulunan kişilerde anestezi yerine kullanılır. Diş hekimleri tüm diğer dental anestezilere karşı alerjisi olan hastalarda hipnoterapiyi başarı ile uygularlar. Hipnoterapi, hastaların korkularını yenmesi için de faydalıdır. Hipnoterapi kötü alışkanlıklarını yenmek isteyen kişiler için olduğu kadar tıbbi sorunu olmayan hastalar için de kullanılır. Hipnoterapinin, spor veya topluluk önünde konuşma gibi performansa bağlı endişe sorunları yaşayan kişilere de yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Akademik uygulamalarda hipnoterapinin öğrenme, derse katılma, konsantrasyon, çalışma, dikkat süresini uzatma, hafızanın geliştirilmesi ve belirli konular ile ilgili zihinsel tıkanıklıkların açılması gibi sorunlara yardımcı olduğu görülmüştür. Daha genel alanlarda hipnoterapinin, motivasyon, oyalanma, karar verme, kişisel başarı ve gelişim, iş performansı, bastırılmış veya unutulmuş hatıralar, rahatlama ve stres yönetimi gibi sorunlara karşı faydalı olduğu tespit edilmiştir.”

Program sonunda Adil Maviş’e Çanakkale Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı ve Genç Sinerji Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Abdullah Şahin tarafından plaket takdim edildi.
http://www.comuhaber.com/adil-mavis-comude-telkin-ve-hipnozla-ogrenme-konulu-seminer-verdi/

Lise öğrencilerine Psikolog Adil Maviş tarafından “Motivasyon ve Başarı” konulu seminer verildi

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Gelişim Üniversitesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyonla lise öğrencilerine Psikolog Adil Maviş tarafından “Motivasyon ve Başarı” konulu seminer verildi. Seyhan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminere Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konuşmacı Adil Maviş öğrencilere sınav stresini azaltma, motivasyon sağlama, başarıyı artırma, dikkat yoğunlaştırma, ders çalışma yöntemleri, kendi kendine olumlu telkin konularının püf noktalarını uygulamalı olarak anlattı.

Psikolog Adil Maviş seminerin sonunda, öğrencilerin sorduğu soruları yanıtladı.
http://www.adanapress.com.tr/liselilere-motivasyon-ve-basari-semineri/

Konya Büyükşehir Belediyesi Kılıçarslan Gençlik Merkezi’nin düzenlediği programda Eğitimci Yazar Adil Maviş, ‘Hipnotik İletişim ve Motivasyon’u anlattı.

Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Ahmet Murat Koru’nun konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından “Hipnotik İletişim ve Motivasyon” başlıklı seminerini gerçekleştiren Eğitimci Yazar Adil Maviş, sorunların çözümünde önemli olanın kişinin düşüncelerini özgür bırakması ve buna göre ihtiyaçlarını belirlemesi olduğunu ifade etti. İnsanın davranışlarının altında mutlu olmak ve başarılı olmak gibi iki önemli sebebin bulunduğunu anlatan Maviş, “Bir şeyi gerçekleştirmek istiyorsanız önce onun varlığına yeterince inanıp yatırım yapmalısınız. Hayallerinizi de organize edebilmeyi keşfetmeli, öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeyi bilmeniz gerekiyor” dedi.

Programı Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı, Kılıçarslan Gençlik Merkezi yönetici ve üyeleri de izledi.

İSMEK'in düzenlediği söyleşide konuşan Adil Maviş stresten korunmanın püf noktalarını anlattı.

İSMEK tarafından Taksim Metro Sergi ve Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide, Adil Maviş ‘’Hipnotik Huzur ve Stres Yönetimi’’ konu başlığında katılımcılara iç huzurun sağlanması ve stresten korunmanın püf noktalarını anlattı. İSMEK Metro Söyleşileri’nde önümüzdeki günlerde Prof. Dr.Mehmet Emin Ay, Prof. Dr. Nurullah Genç ve Dr. Senai Demirci’de konuşmacı olarak yer alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları(İSMEK) tarafından düzenlenen ve 15 Aralık 2006’da başlayarak 2007 Mayıs ayına kadar sürecek olan seminerler tüm hızıyla devam ediyor. Taksim Metro Sergi ve Konferans Salonu’nu dolduran vatandaşlar söyleşilere büyük ilgi gösteriyorlar.

Taksim Metro Sergi ve Konferans Salonu’nda geçen hafta gerçekleşen söyleşide Adil Maviş‘’Hipnotik Huzur ve Stres Yönetimi’’ konusunu işledi. ‘’Ben insanların iç dünyasına sesleniyorum’’ diyen Adil Maviş, ‘’Bilgi önemli değil, bunun kullanılması değerdir. ‘’İçimden gelmiyor’’ dediğimiz şey aslında kendi kendine işleyen, kişinin engel olamadığı bir mekanizma. Yapmanız gerekeni bildiğiniz halde, kendiniz için iyi olanı yapmıyorsunuz. Fakat burada önemli olan işbirliğidir. Bir şeyi yapmamak için mazeret bulmak kolaydır.’’ dedi.

Alışkanlık edinmenin ve bırakmanın zor olduğuna dikkat çeken Adil Maviş “Zaman zaman görülen baş ağrıları, uyumakta ve uyanmakta yaşanan zorluk, duygusal gel-git ve benzeri sorunların çözümü için telkin yöntemini kullanıyorum. Sorunların çözümü aslında kendi içimizde saklı. Asıl mesele bunları ortaya çıkarmak” dedi.

Salondakiler kendinden geçti

Adil Maviş uyguladığı müzik eşliğinde terapi yöntemiyle konukları kendinden geçirdi. Geçen ay düzenlenen seminere gelen bir bayan izleyici teşekkür etmek için geldiğini, uykusuzluk sorununun çözüldüğünü söyledi. Bir genç izleyici ise Ö.S.S yüzünden sınav kaygısı yaşadığını söyleyerek yardım istedi. Adil Maviş önümüzdeki ay tekrar bir seans düzenleyecek.
http://www.internethaber.com/telkin-yoluyla-stresten-kurtulun-71432h.htm