Kurs TipiÜcretli Kurslar
Süre15 Gün
LokasyonKadiköy
ÜcretBilgi Alınız

Hazırlık Sınavı Geçme

Name

Lastname

Email

Phone

Address

Additional Note

Amount

Total Price

notice
loading

İletişim Önkayıt Oluştur

Hazırlık Sınavı Geçme

Name

Lastname

Email

Phone

Address

Additional Note

Amount

Total Price

notice
loading

İngilizce Yeterlik Sınavı nedir? Bir akademik yıl içinde kaç kez verilir?
İngilizce Yeterlik Sınavı, öğrencinin Hazırlık Programı’ndan muaf sayılabilmesini sağlayan ve öğrencinin İngilizcedeki yeterliğini ölçen bir sınavdır. Bu sınavda başarı gösteren öğrenciler Hazırlık Programı’ndan başarılı sayılırlar.
İngilizce Yeterlik Sınavı, bir akademik yıl boyunca eylül, ocak, haziran, temmuz aylarında olmak üzere dört kez uygulanır.

Akademik yıl içerisinde uygulanan İngilizce Yeterlik Sınavı’na girme şartı nedir?
Yıl içerisinde ocak, haziran ve temmuz aylarında yapılan İngilizce Yeterlik Sınavlarına, B2 seviyesini başarı ile tamamlayan lisans öğrencileri (B2 seviyesinden 65 başarı notu alanlar) ve/veya B1 seviyesini yüksek başarı ile tamamlayan (en az 80 başarı notu alanlar) lisans öğrencileri girmeye hak kazanır.
Sonunda Yeterlik Sınavı olan modüllerde B1 seviyesini 80 başarı ortalamasıyla tamamlayan öğrenciler de Yeterlik Sınavı’na girmeye hak kazanırlar. B1’den 80 ortalamayla İngilizce Yeterlik Sınavı’na girme hakkını kazanan, fakat sınavda başarılı olamayan öğrencilerinin, bir sonraki yeterlik sınavına giriş hakkını kaybetmemeleri için, B2 seviyesinden en az 55 (elli beş) ortalamayı tutturmaları ve devam zorunluluğunu yerine getirmeleri gerekmektedir.
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü ile İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin, İngilizce Yeterlik Sınavı’na girebilmeleri için B1 seviyesinden 80 almaları yeterli değildir; B2 seviyesini en az 65 başarı notu ile tamamlamak zorundadırlar.