Hızlı Okuma Kursu Rehberi

26 Kas 2017

Hızlı Okuma Kursu Rehberi

Hızlı Okuma Kursu Rehberi

Hızlı okuma kursu ararken nelere dikkat etmeliyim, hangi kurs daha iyi, acaba işe yarar mı sorularını zihniniz sürekli üretiyor.

Peki bu soruların karşılığını yaptığınız aramalarda ne kadar bulabiliyorsunuz? Bu soruların cevabını bulabilmeniz için öncelikle hızlı okumanın mantığını öğrenmeniz ve soruları yeniden sormanız gerekmektedir.

Size iyi bir haberimiz var, hızlı okuma kursları gerçekten işe yaramaktadır.

Hızlı Okumanın Mantığı Nedir?

Hızlı okuma, kelime kelime okumayı değil, kelime gruplarını görmeyi, resmederek algılamayı, göz ve beyin arasında veri akışını güçlendirmeyi ve anlam güçlendirmeyi hedefler.Yani gözün çalışma prensibinden yola çıkarak okumayı hızlandırmaktayız. Gözün yapısını incelemeniz hızlı okumanın mantığını çözmenizi sağlayacaktır.

Göz, insanın 5 duyusundan en aktif ve verimli olarak kullandığı duyudur. Göz almış olduğu veriyi beyne iletmekle sorumludur. Nasıl ki bir ağacı okumadan ağaç, bir insana insan demeden önce insan olduğunu biliyorsanız gözün resmederek, fotoğraflayarak algılamasını sağlıyor ve okuma da kullanıyoruz.

Hızlı Okuma Kursu Ararken Neye Dikkat Etmeliyim?

Hızlı okuma kursu ararken, öncelikle kursu veren kişi ile görüşmelisiniz. En etkin bilgiyi ondan alabilirsiniz. Kurs ararken 5N1K tekniği ile sorular sormalısınız: programın sonunda size ne kazandıracak, ne kadar sürede kazandıracak, ne zaman başlıyor… gibi soruları sormaktan çekinmeyiniz aldığınız en sağlıklı cevap sizi zaten o kursa direkt yönlendirecektir.

Hızlı Okuma Kursundan Nasıl Faydalanırsınız?

Hızlı okuma programını araştırırken, kendi okuma hızınızı ölçerek bir hedef belirlemelisiniz. Okuma hızınızı, toplam kelimeyi toplam süreye bölerek öğrenebilirsiniz. Yaptığımız araştırmalar en kısa sürede en hızlı okumanızı sağlayacak kursların 2-6 kat arasında artacağını söylemektedir.

Öğrenciler İçin Faydaları; Okuma hızının artması,zaman yönetimi, soru çözme süresinin 20-40 sn arasında olması, dikkat artması, hızlı algılama ve motivasyon arttığı gözlenmektedir.

Yetişkinler İçin Faydaları; Okuma hızında en az 3 kat artış ve zamanı yönetme, dikkat artması, hafıza güçlendirme, öğrenme sisteminde değişiklik, geçmişten gelen ön yargıların ortadan kalkması sık karşılaşılan etkileridir.

Özetleyecek olursak;

  • Mevcut okuma alışkanlığınızın ölçülmesi ve iyileştirebilme kanallarının açılmasını sağlanır . Öğrenme çabalarınızın verimliliği ölçülebilir hale getirirsiniz.
  • Ders çalışma bilincinin geliştirilmesinin yanı sıra ders çalışmaya istekli hale geliyor.
  • Kendimizi ders çalışmaya istekli hale getirmesini öğreniyor
  • Öğrenme Dirençleri fark etmeleri ve bu dirençlerin üstesinden gelebilecekleri araçlarla tanışıyor.
  • Bilgi ve sonuç odaklı Okumanın Püf Noktalarını kavrıyor ?
  • 80/20 kuralı ve hızlı anlama öğrenmede verimlilik yasası ve pareto analizi
  • Anlama Konusunda Ustalık gelişir, belleğinizden yararlanmayı öğrenirsiniz.
  • Dikkatini Toplama Yeteneği gelişir .

Şimdi karar sırası sizde.. Hemen bir  hızlı okuma programına dahil olarak boş zamanlarınızı daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yap