Öğrenci Koçluğu Nedir?

Ufuk Kılıç
9 Mar 2015

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenci Koçluğu Nedir?
Öğrenci koçluğu, öğrencilerin performansı düzeltmeye, korumaya, geliştirmeye ve sınırları zorlamaya yönelik kendiliğinden başlatılan etkinliklerdir. İnsanlar her zaman, bulundukları yerden daha iyi bir yerde olma arzusu taşırlar. Bunun için de bir bedel ödemeye hazırdırlar. Bu bazen sağlık, bazen yaşamdan zevk alacak zaman bulamamak, kimi zaman da gergin aile ilişkileri ya da verimlilik azalması olabilir. Hüzünlü olan, bazen başarılı sonuçlar alınsa da elde edilenler, istenen şey olmayabilir. En çok sporcular ve müzisyenler Hedef belirlemek, potansiyellerini keşfetmek, çabalarını etkin hale getirmek için tarafsız bir uzmana ihtiyaç duyarlar. Hiçbir ciddi sporcu ya da müzisyen başka türlü başarılı olabileceğini aklına bile getirmez. Koçluğun katkısı, vasatı başarılıdan ayıran eşikte kendini gösterir. Ünlü Alman futbolcu Beckenbauer’i başarıdan başarıya taşıyan ve onu dünya futbolunun imparatoru yapan ve futbolu bıraktıktan sonra yaşamında yeni bir sayfa açan ve onu B.Münih’in başkanlığına taşıyan şey bir koçla çalışmayı tercih etmesi olmuştur. Robert Schwan, Beckenbauer’un uzun yıllardan beri koçluğunu sürdürmektedir. Yine ünlü tenisci Boris Becker, İon Tiriac ile çalışmıştır. Hani bir reklam filminde bir spot cümle vardır “Kontrolsüz güç, güç değildir” Kişinin sahip olduğu yetenekleri koçla birlikte keşfetmesi ve kontrol ederek geliştirmesi gerekir. Yoksa yetenekler kişinin başına çoğu zaman bela olur. Dünyamızda bunun sayısız örnekleri vardır. Maradona sadece bunlardan birisidir.

Bugünün iş liderleri de başarılarını planlarken, hızlı ve değişken iş dünyasında çabalarken, bir “koç”a ihtiyaç duyuyorlar.
Koçluk, bireylerin gelişimini hızlandırmak amacıyla yapılandırılmış, etkileşimli bir süreçtir. İş ortamında performansı ya da davranışı düzeltmeye odaklanmıştır.
Koçluk, kişilerin içindeki potansiyelin, anlamlı ve önemli amaçlara ulaşmak için ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktır.
Siz öğrenci koçluğundan faydalanmak istiyor ve karar veremiyorsanız;  bize ulaşmanız yeterli.

Yorum yap