Zaman Yönetimi "Öğrencilere Özel"

3 Mar 2017

Zaman Yönetimi “Öğrencilere Özel”

Zaman Yönetimi öğrenciler için içinden çıkılmaz bir sorun olmuş durumda.Öğrencilerin sorumlulukları okul, özel ders, ödev, deneme sınavı vs derken kendilerine ayırdıkları zaman neredeyse hiç yok, bu da öğrenci de motivasyon düşüklüğüne sebep olmakta ve başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir.Eğer ki gerekli sorumluluklarını almazsa farklı sorunlar eklenerek ders çalışma isteksizliği, bahane üretme, bahane üretmenin bir üst versiyonu sürekli erteleme, kendine güven sorunu, kaygı sorunları derken öğrenci için hayat çekinilmez bir yer olmuş veya olmaya yelken açmıştır.

Bu durumun değişmesi ve öğrencinin zamanını yöneterek başarıyı elde etmesi için basit bir kaç yol izlemesi yeterli olacaktır;

Hedef Belirleme;

Yapılacak her işin başı ve sonu olmalıdır. Hedef belirlenirken 2 hedef oluşturulmalı, küçük hedefler ve küçük hedeflerin hizmet ettiği büyük hedefler. Örnek verecek olursak, sınavların dönemi, dönemlerin seneyi etkilemesi gibi.

Öncelikleri Belirleme;

Zaman Yönetiminin ilk adımı Öğrencinin önceliklerini belirleyerek okul/sınav dönemi gelmeden hazırlıklara başlayabilmesi  ve bunu bir şablona yerleştirmesi.

Zaman Çizelgesi;

Beynin öğrenme yapısına göre öğrencinin beyin düzeyinde alarm sistemi oluşturulması ve aktif edilmesi demektir. Başlangıç olarak öncelikli hedeflerde yapılacak olanları uygulayabileceği bir zaman pusulasına yerleştirilmesi.Sınav tarihleri, ödev tarihleri, YGS,LYS, TEOG hangi sınava girecekseniz tarihlerin işlenmesi.

Çalışma Materyalleri;

Hazırlıklara başlarken her dersin çalışma materyalleri elinin altında hazır ve istediği zaman kullanıcı durumda olması gerekmektedir.

Hayır Demeyi Öğrenme;

Başı ve sonu olan hedefin içeriğinde mutlaka kendine, ailesine ve arkadaşlarına zaman ayırabilmelidir öğrenci, fakat gereksiz zamanını alan cihaz, durum, arkadaş vs ne varsa hayır diyebilmelidir.

İlk kez söyledikten sonra daha kolay hayır diyeceksiniz. Deneyin:)

Verimli Zamanınızı Bulun;

Vücudun biyolojik olarak verimli saatleri belli olsa bile, siz size uygun saatler doğrultusunda her gün disiplinli olarak masa başına geçtiğinizde sizin için verimli saatler o saatler olacak.

Odanızı Düzenleyin;

Çalışma odanızı en iyi performansta çalışabileceğiniz duruma göre düzenleyin. Örneğin; çalışma odanız dağınıksa çalışmak istemezsiniz, yatağınız çalışma odanızda ve dağınıksa çalışmak yerine dinlenmeyi yönlenirsiniz. Bu durumda istenilen bir sonuç değildir 🙂

Süre Tutun;

Ne kadar çalıştığınızı her gün kontrol edin ve hafta da bir süreyi biraz daha uzatın.

Ertelemeyin; Yapılacakların mutlaka tamamını yapın, buna engel olacak uyku yorgunluk gibi durumlar sizin yıldırmasın.

Verimli Çalışın;

Verimli çalışma için 25 dk çalışıp 5 dk ara verin, yani 1 saatlik çalışmanızda mutlaka 10 dakika ara vermiş olun.Verimli ders çalışma tekniğinin adı POMODORO Tekniğidir.

2 Saatlik bir çalışma için ;

25+5 X4 = 1 Pomodoro

Sonuç Tablosu

Bir sonuç tablosu oluşturun ve her gün yerine getirmiş olduğunuz sorumluluklarınızı ay sonunda değerlendirerek, 1 ay içerisinde neler yaptığınızı görerek başarabileceğinizi kendinize onaylayın.

Bir an önce başlarsanız Zamanınızı Yönetmeye hemen başlarsınız.

Psk. Ufuk Kılıç

Yorum yap